Tesla Model 3 ile gizli bir mesaj verdi

Geçtiğimiz gün Kaliforniya’da gerçekleştirilen etkinlikte tanıtan Model 3, fiyatı ve tasarımı ile kendine hayran bırakmıştı. Ancak Tesla Model 3 ile gizli bir mesaj veriyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın yeni tanıtılacak olan araba modeline Model E ismini vereceği, ancak Fort’un Model E’nin isim haklarını önceden aldığı için Tesla’nın yeni arabalarına Model 3 adını tercih ettiği söyleniyordu.

Zira Tesla Model E adını alsaydı önceden çıkartmış olduğu Model X ve Model S ile birlikte “SEX” yazısını tamamlayacaktı. Ancak Tesla yinede bir mesaj vermek istemiş olacak ki Model 3 ile birlikte otomobil üreticilerine gizli ve çok önemli bir göz daği veriyor.

Tesla Model 3 ile gizli bir mesaj verdi_02

Tesla Model 3 ile gizli bir mesaj verdi

Model X, Model S ve Model 3 adları ile çıkan Tesla otomobilleri, yan yan getirildiğinde XS-3 haline geliyor. Peki XS-3 ne demek? XS-3 uzun adıyla Excess-3 olan bir kod sistemidir. Binary sayı sisteminde (2’lik sayı sistemi) kullanılan XS-3 kodu, BCD 8-4-2-1’lik kodun 3 fazlası olarak kodlanır.

Yani BCD 8-4-2-1’de durum “0000” iken XS-3 durum 3 fazlası “0011”‘dir. Tesla bunu bilerek mi yaptı yoksa şans eseri mi oldu bilinmiyor ama hem araba üreticilerine hem de müşterilere “Tesla arabaları hem teknoloji hem de üretim anlamında çok önde” mesajını veriyor.

Yine lansman günü Tesla SEO’suna “Tesla Model 3’ün ön siparişinden 1.5 sene sonra satışa çıkartacaksınız, bu süre zarfında rakiplerinizden kormuyormusunuz?” sorusu sorulmuş, Ellon Musk’da “Birincisi 35 bin dolar daha yukarıda böyle bir deneyimi sunabilen bir araç yok, İkincisi şuan kullanmakta olduğumuz teknolojiyi 1.5-2 senede bile kapatamazlar. ” diyerek oldukça iddialı bir cevap vermişti.

Hem arabalarına gizledikleri mesaj hem de SEO’nun yaptıkları açıklamayla bütün otomobil üreticilerine meydan okuyan Tesla, 2017 yılı itibariyle otomobil sektörünü domine edeceklerinin de mesajını veriyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!