Trump Yönetimi TikTok Kararına itiraz Ediyor

Trump yönetimi, son zamanlarda mahkemede kaybetme konusunda bazı deneyimler elde etti ve ABD‘de TikTok‘un yasaklanması gerektiği şeklindeki duruşunda gerileme yaşandı. Pazartesi günü Adalet Bakanlığı, ABD‘deki TikTok üzerindeki kısıtlamaların yürürlüğe girmesini engelleyen bir yargıcın emrine itiraz etti.

Başkan Trump‘ın, her ikisi de Çin merkezli uygulamalar olan TikTok ve WeChat hakkındaki; güvenlik endişelerinin ulusal bir acil durum oluşturduğunu söyleyen bir emir yayınladığı Ağustos ayında başladı. Başkanın ABD ve yabancı kuruluşlar arasındaki işlemleri yasaklamasına izin veren Uluslararası Olağanüstü Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) çağırdı. Başkan Trump daha sonra 14 Ağustos’ta ana şirket ByteDance‘a ABD‘deki TikTok işini satması veya devretmesi için 90 gün veren bir emir verdi. Söz konusu emir 12 Kasım‘da yürürlüğe girecek ve uygulamanın ABD‘deki operasyonlarını durduracaktı.

18 Eylül‘de ABD Ticaret Bakanlığı, ABD‘deki uygulamanın indirilmesini engellemek için bir emir yayınladı. Ancak bir gün sonra başkan, bulut bilgi işlem devi Oracle‘ın TikTok‘un “güvenilir teknoloji ortağı” olması için teklifini onayladığını söyledi.

Ama sonra Trump yönetimi her şeyi unutmuş gibi görünüyordu. TikTok, 12 Kasım tarihinin 30 gün uzatılması için; 10 Kasım‘da bir dilekçe sundu ve şirket, Trump yönetiminden bir süredir “önemli bir geri bildirim almadığını” söyledi. Yönetim 27 Kasım’a ve yine 4 Aralık’a kadar uzatma verdi. Sonra hükümet kendi süre sınırını uygulamayacağını söyledi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!