TSMC, Çip Kıtlığının 2022’ye Kadar Devam Edeceği Konusunda Uyardı

TSMC, Apple’ın birincil yonga üreticisidir ve A serisi ve M serisi Apple silikon yongalarının özel tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. Şirket bugün, akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar üreticileri gibi alt iş ortaklarının, insanlar evden çalışmaya devam ederken güçlü talep görmeleriyle ilk çeyrek için güçlü kazanç sonuçları bildirdi.

Ancak, küresel çip kıtlığının öngörülebilir gelecekte ve gelecek yıla kadar devam edeceği konusunda uyardı.  Apple, TSMC’nin en büyük tek tedarikçisi olduğu için, TSMC’nin diğer müşterilerini miktar ve harcama gücü açısından gölgede bıraktığı için, genellikle arzı herkesten önce koruyabilir.

Yonga kıtlığının Apple‘ın bazı iPad ve MacBook modelleri için üretim programlarını etkilediği zaten bildirilmişti. Bloomberg, önümüzdeki haftaki etkinlikte tanıtılacak olan yaklaşan 12.9 inç iPad Pro için yeni mini LED ekranın da tedarik kısıtlı olduğunu söyledi. iPhone çiplerinin kullanılabilirliği “kısıtlı” olmaya devam ediyor.

TSMC, ilk çeyrek karında %19.4 artış bildirdi ve 12.92 milyar $ ‘lık gelirden elde edilen 4.93 milyar $‘ a yükseldi. Yonga üretmeye devam edebileceğini varsayarsak, Apple’ın iPhone 12 serisinin güçlü performansı onu 2021 boyunca daha fazla başarıya ulaştıracaktır.

Çip dökümhanesi, tüm yıl gelir tahminini yaklaşık %20 artırdı. Aynı zamanda yeni nesil 3 nanometre üretim süreçlerine yatırım yapıyor. Apple‘ın 2022’nin başlarında TSMC’nin 4 nanometre tedarik hattına hakim olması bekleniyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!