TSMC’nin 4nm Süreci Programın Önüne Geçiyor

TSMC en son yeniliklerini tanıttı. N5A, N6RF ve 3DFabric. Daha da heyecan verici bir şekilde içeriden edinilen bilgiler, şirketin 4nm üretim süreciyle programın ilerisinde ve 3nm geliştirmesiyle tam zamanında olduğunu söylüyor.

4nm sürecinin deneme üretimi, beklenenden çeyrek önce 2021’in 3. çeyreğinde başlayacak ve 3nm süreci muhtemelen 2022’de seri üretime hazır olacak.

Şimdi TSMC‘den resmi haberlerine göre Teknoloji devi, 5nm düğümüne dayanan en yeni N5A teknolojisinden bahsetti. AI özellikli özellikleri ve aracın kokpitinin dijitalleştirilmesini güçlendirmek için otomotiv endüstrisine daha verimli ve güçlü bir çözüm sunmayı amaçlıyor. N5A süreci, otomotiv üretimi için AEC-Q100 Grade 2’nin tüm kalite standartlarını ve güvenilirlik gereksinimlerini karşılar ve Q3 2022’de mevcut olmalıdır.

N6RF, daha çok 5G radyo ve Wi-FI 6/6e’nin performansıyla ilgilidir. N6RF transistörleri, 16nm’de mevcut nesil RF teknolojisine göre %16 daha yüksek performans sunar. 5G RF ile karşılaştırıldığında verimlilik, hem 6GHz altı hem de mmWave bantlarında iyileştirildi.

Ve son olarak, TSMC’nin 3DFabric’i, 3D silikon istifleme ve paketlemesini daha da genişletiyor. Esasen yongalar ve yüksek bant genişliğine sahip bellek çözümleri için daha büyük kat planlarına izin verir. Daha spesifik olarak, sözde InFO_B çözümü, DRAM’i istifleyerek küçük bir pakette güçlü, ancak kompakt işlemciler, dolayısıyla mobil cihazlar sunmak için tasarlanmıştır.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!