Ana SayfaHaberTürkiye...

Türkiye 4.5G’ye resmen geçti / İlk izlenim

Türkiye 4.5G’ye resmen geçti. Dün gece, saat 12:00 olması ile bütün operatörler eş zamanlı olarak 4.5G teknolojisini Türkiye’de kullanıma açtılar.

5-10 dakikalık bir gecikmeyle ilk yayın vermeye başlayan Turkcell oldu. Kullanıcılar tarafından elde edilen Dow./Up. oranları operatörlerin vaat ettikleri gibi olmasa da Dünyada kullanılan mobil İnternet ortalamasının üzerinde veri alışverişi yapılabiliyor.

Yapılan internet hız testlerine bakılacak olursak en fazla 180 Mbps Down. / 48 Mbps Up. alındığı görülüyor. Gece olması, ve genel olarak baz istasyonlarının az kullanıyor olması daha yüksek hızlara ulaşmamıza sağlarken, baz istasyonlarının tam oturmamış olması nedeni ile de daha düşük skorlar alıyor olabiliriz.Türkiye 4.5G’ye resmen geçti / İlk izlenim

İlerleyen günlerde, 4.5G’yi hayatımızda aktif olarak kullanmaya başladığımızda bu hız değerlerini verip vermeyeceğini göreceğiz. Ancak ülkemiz adına büyük bir adım olan 4.5G teknolojisi ile İnterneti daha hızlı ve verimli kullanımının en büyük adımlarından biri olduğunu da belirtelim. Umarız Fiber optik internet için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Siz de telefonunuzdan “Speedtest” uygulamasını indirip, şu ana kadar karşılaştığım en yüksek hızlar la karşılaştırabilirsiniz. (Aldığınız sonuçları bizimle de paylaşmayı unutmayın)

Speedtest’i tekrar tekrar yapmayın, ulaşabildiğiniz maksimum hız kadar dosya download ve upload ediyor, bunların toplamı kotanızdan gidiyor yani sadece Download değil, Kotanızı ilk günden bitirmeyin !!

4.5G İle ilgili Önemli Bilgiler

Öncelikle 4.5G’ye geçmek için uyumlu telefona ve sim kartına sahip olmanız gerekmekte.

4.5G Ayarlarının yapımı

Turkcell için 4.5G yazıp 2222’ye

Türk Telekom (avea) için 4.5G yazıp 5555’e

Vodafone için 4BUCAKG yazıp 4545’e yollayın ve sonucu bekleyin uzun sürmeyecektir ardından alttaki ayarı yapabilirsiniz.

Ayarlar >> Mobil Ağlar >> Şebeke Modu >> LTE veya 4G olanı seçiniz

Ayarlar >> Diğer >> Mobil Şebekeler >> Tercih Edilen Ağ Türü >> En alttaki LTE veya 4G olanı seçiniz

İlk İzlenim

Şuan sistem stabil değil + çok yüklenme var, değerler çok değişken çıkabilir acele etmeyin zamanla oturur, bir önceki testte çok düşük alıp bir sonrakinde çok yüksek alabiliyor değişiyor yani panik yapmayın.

Çekim kalitesi genellikle 2-3 diş arasında. Şuan için 4.5G baz istasyonlarının sayısı az olmasından dolayı çekim kalitesi düşük olabilir. İlerleyen günlerde baz istasyonları sayısının artması ile çekim kalitesi de artacaktır.

Türkiye 4.5G hızları

İlk verilere göre sıralamayı kesin değerleri ortalama olarak şöyle sıralıyoruz ; Turkcell (70-60mb) > Türk Telekom (50-40mb) > Vodafone (40-30mb)

En yüksek hızlar Turkcell’den, en düşük hızlar Vodafone’dan gelirken Türk Telekom iki operatörün ortasından bir hız sunuyor.

4.5G ile ilgili bazı notlar ve değerlendirmeler

Daha yüksek hızlar bataryayı da olumsuz etkileyecektir. Telefonunuzun bataryası daha kısa sürede bitebilir. Buna şimdiden hazırlıklı olun.

4.5G’ye dair ilk Yorumlar : Sayfaların açılış hızlarında bariz fark var, en önemlisi Whatsapp, Messenger, Facebook vb. sosyal medya uygulamalarında yazdığınız yazı anında gidiyor eskiden biraz hantal gidiyordu bekliyordu o bekleme ortadan kalkmış. Biz zaten ping’in (gecikme) azalacağını biliyorduk ancak İnternet deneyimimizi çok daha iyi bir seviyeye getirecek gibi.

4.5G için olumlu olarak sayabileceğimiz bir şey daha ; eskiden 3G bağlantıda mobil veriyi açtığımızda bir iki saniye bağlanmasını bekliyorduk aynı şekilde kapatırken de fakat 4.5G’de mobil veriyi açar açmak İnterneti kullanabiliyorsunuz. Belki de bu en iyi gelişmelerden bir tanesi olmuş, zira günlük hayatımızda mobil veriyi sürekli açık tutmuyoruz, genelde işimiz olduğunda açıp kapatıyoruz. Artık mobil veriyi açıp internete girmek istediğimiz hiç bir bekleme yaşamayacağız.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

  1. Doğru sayfalar çobuk açılıyor oyüzden taktiri hak ediyor ping 50 lerde geziyordu oda iyi bir sonuctu ama smdi ping 3 5 lerde çok kaliteli hızlanma gelmis ama 20 30 40 mps sonuclar aliyoruz beklentimizin baya bi altında diyorsunuzki birazbekleyin ama aradan1 gun gecti hizda oynama olmadi. Sanki hiz bu sekil devm edicek gibime geliyor

    • Hocam 4.5G uyumlu baz istasyonlarının sayısı şuan az. İlerleyen günler bu sayının ve fiber alt yapısının artması ile biraz daha iyi olacaktır. Ancak gerçekten bize vadedilen hızlardan uzak. Ancak şunu da belirteyim ki Dünya’nın en hızlı internet alt yapısına sahip Güney Kore’de bile ortalam hız 30-35 Mbps arasında.

      Yani dünya geneline göre çok iyi bir seviyede. İlerleyen günlerde veya aylarda daha iyi olacaktır.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!