Ana SayfaHaberTürkiye'nin...

Türkiye’nin İlk Yerli Arabası Prototipi

TÜBİTAK’ın önderliğinde sürdürülen Türkiye’nin İlk Yerli Arabası projesinin Prototip görselleri ve çıkacak arabalar hakkında bazı detaylar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fikri Işık tarafından açıklandı.

Otomobil sektörünün gidişatında elektrikli arabaların yükselişi beklenirken Türkiye’nin İlk Yerli Arabasında hangi motor teknolojisi olacağı merek ediliyordu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fikri Işık’ın açıklamalarına göre yerli araba da üç farklı model üzerinde çalışıyor. Bu modellerden biri içten yanmalı motora, diğer iki model ise elektrikli ve menzili uzatılmış elektrikli (daha güçlü pile veya motor tekerlek yapısında olduğu düşünülüyor) motora sahip olacak.

Fotoğraf ve videodan da görebileceğiniz gibi kamuflajlarla örtülmüş olan yerli araba öncül prototiplere ait görüntüler olduğu bildirilmiş.Arabanın tasarımı görsellerde olduğu gibi geleceğine dair bir açıklama yapılmazken Fikri Işık tarafından yapılan açıklamaya göre şuan ki aşamada yerli otomobilin teknolojileri üzerinde çalışılıyor.

Zira görsellerde olan Yerli Araba Prototipi Cadillac’ın BLS modeli gibi duruyor. Muhtemelen araba ile ilgili teknolojileri ve özellikler bu araçlar üzerinde test ediliyor.

Bakan Fikri Işık’ın açıklamasına göre Türkiye’nin İlk Yerli Arabası 2016’ya kadar 30-40 araç üretilecek arabalar üzerinde geliştirmeler yapılacak, 2019’un sonlarına doğruda seri üretime geçilmesi planlanıyor.Ayrıca Bakan Fikri Işık 2020 yılında yeni Türk otomobil markasını da duyuracaklarını açıkladı.

Bu arada prototip otomobiller konusunda tercihin Cadillac’tan yana yapılması, yerli otomobil için General Motors ile işbirliği mi yapılıyor sorusunu akla getiriyor.

https://youtu.be/X4yyqf5MryA

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

    • Yahu sorsan daha Göktürkçe yazıyı bilmez Orhun abidelerini okumamış neymiş Göktürkçe saçma sapan bişey yazacakmis. Güldürme bu kadar cahil olunmaz. Niye adam gibi isim kullanmıyoruz

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!