Ana SayfaHaberTürkiye'nin...

Türkiye’nin İlk Yerli Arabası Prototipi

Türkiye’nin İlk Yerli Arabası Prototipi

Türkiye’nin İlk Yerli Arabası Prototipi

Türkiye’nin İlk Yerli Arabası Prototipi

TÜBİTAK’ın önderliğinde sürdürülen Türkiye’nin İlk Yerli Arabası projesinin Prototip görselleri ve çıkacak arabalar hakkında bazı detaylar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fikri Işık tarafından açıklandı.

Otomobil sektörünün gidişatında elektrikli arabaların yükselişi beklenirken Türkiye’nin İlk Yerli Arabasında hangi motor teknolojisi olacağı merek ediliyordu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sayın Fikri Işık’ın açıklamalarına göre yerli araba da üç farklı model üzerinde çalışıyor. Bu modellerden biri içten yanmalı motora, diğer iki model ise elektrikli ve menzili uzatılmış elektrikli (daha güçlü pile veya motor tekerlek yapısında olduğu düşünülüyor) motora sahip olacak.

Fotoğraf ve videodan da görebileceğiniz gibi kamuflajlarla örtülmüş olan yerli araba öncül prototiplere ait görüntüler olduğu bildirilmiş.Arabanın tasarımı görsellerde olduğu gibi geleceğine dair bir açıklama yapılmazken Fikri Işık tarafından yapılan açıklamaya göre şuan ki aşamada yerli otomobilin teknolojileri üzerinde çalışılıyor.

Zira görsellerde olan Yerli Araba Prototipi Cadillac’ın BLS modeli gibi duruyor. Muhtemelen araba ile ilgili teknolojileri ve özellikler bu araçlar üzerinde test ediliyor.

Bakan Fikri Işık’ın açıklamasına göre Türkiye’nin İlk Yerli Arabası 2016’ya kadar 30-40 araç üretilecek arabalar üzerinde geliştirmeler yapılacak, 2019’un sonlarına doğruda seri üretime geçilmesi planlanıyor.Ayrıca Bakan Fikri Işık 2020 yılında yeni Türk otomobil markasını da duyuracaklarını açıkladı.

Bu arada prototip otomobiller konusunda tercihin Cadillac’tan yana yapılması, yerli otomobil için General Motors ile işbirliği mi yapılıyor sorusunu akla getiriyor.

https://youtu.be/X4yyqf5MryA

51 YORUM

  1. Beş para etmez biçim desen yok diyen kişi yazıyı herhalde tam okumadınız ya da okuduğunuzu tam anlayamıyorsunuz herhalde.? bu araçlar esas tasarım değil deneme için kullanılan araçlar. Hayır birsey yapılmaya başlandığında yapamayız, olmamış diyip kotulemeye çalışan şu vatan hainleri anca engellemeye çalışın.? size inat inşallah çok çok daha fazla gelişeceğiz.

  2. 64 yılında yapılan ilk arabamız 30 yıl kullandım motoruna anahtar vurulmadı demişti vatanadaş… torpido derisinin de kesinlikle çatlama falan olmadığını açıklamıştı daha neler neler haaa bide son çıkan slx doğan motorunun ayarında motor 1964 yılında Türkiye de yapılan bir araç bugün devam etseydi nasıl bir marka olurdu bilemiyorum. şimdi aleyh de yazanların kesinlikle Türkiye hainlerinden başkası olamaz. bir an önce satışa çıksın da görelim bakın nasıl satış rekorları kıracak. şimdiden ALLAH hayırlı etsin fırsat versin diyelim.

  3. Allahim insallah biran once uretilir hep bilik olup kendi arabimiza binelim yeter artik gevura kazandirdigimiz yarabbim insallah tutulur ve dunya markasi olur.

  4. sayın vatandaş şunu baştan belirteyim.türkiye bir araba yapsın ona binelim az milliyetçi olalım.yok efendim şu modeli taklit etmişler yok efendim bu modeli taklit etmişler yahu ben şunu anlamıyorum türkiye ilk defa bir araç üretmek yola çıkmış yorumlar yapanlar için söylüyorum çık sende üret elin arabalarına biniyoruz.hangi alman, fransız, italyan kendi aracı haricinde bir araca biniyor.üretsinler bizde kendi aracımıza binelim.elin reklamını yapmayalım.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin