Ana SayfaHaberTwitter...

Twitter Sesli Tweet’ler İçin Otomatik Altyazıları Kullanıma Sunuyor

Twitter, bir yıldan fazla bir süre önce sesli tweet’leri kullanıma sundu ve erişilebilirlik özelliklerinin olmaması nedeniyle çok fazla ısı aldı. Şimdi, sonunda “CC” düğmesine tıkladığınızda görünen otomatik olarak oluşturulmuş altyazıları kullanıma sunuyor. Sesli tweet’ler henüz Android’e ulaşmadığından, yeni özellik yalnızca iOS’ta kullanılabilir.

Altyazılar İngilizce, Japonca, Portekizce, Türkçe, Arapça, Hintçe, Fransızca, Endonezyaca, Korece ve İtalyanca olarak mevcuttur. Twitter, The Verge’e verdiği demeçte, tweet oluşturulduğunda oluşturulmaları gerektiği için yalnızca yeni sesli tweet’lerde görüneceklerini söyledi.

Sesli tweet’ler geçen Haziran ayında ilk kez test edildiğinde, eleştirmenler, ABD’de Federal Yasanın gerektirdiği şekilde, en baştan altyazıları olması gerektiğine dikkat çekti. Twitter daha sonra özel bir erişilebilirlik ekibine sahip olmadığını kabul etti ve bu özellikler için ek zaman bağışlamak için çalışanlarına güvendi. Ancak o zamandan beri şirket, erişilebilirliğe adanmış ekipler kurdu. Şirket başlangıçta 2021’in başlarına kadar otomatik altyazı ekleme sözü verdi, ancak bu tarih açıkça biraz düştü.

Twitter’ın küresel erişilebilirlik başkanı Gurpreet Kaur, witter, hizmeti ürünleri genelinde iyileştirmeye ve genişletmeye söz verdi. “Hâlâ erken olmasına ve ilk başta mükemmel olmayacağını bilmemize rağmen, hizmetimiz genelinde erişilebilirliği genişletmek ve güçlendirmek için attığımız birçok adımdan biri ve gerçekten kapsayıcı bir hizmet oluşturma yolculuğumuza devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. ” dedi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!