Ana SayfaHaberTwitter,...

Twitter, Üç Farklı Yanlış Bilgi Uyarı Etiketi Üzerinde Çalışıyor

Araştırmacı Jane Manchun Wong‘a göre Twitter, yanlış bilgi uyarı etiketleri üzerinde çalışıyor.

“Retweetlemeden önce okuyun” açılır penceresini tanıttıktan sonra, sosyal ağ şimdi üç düzeyde yanlış bilgi uyarı etiketi üzerinde çalışıyor:

  • En yenisini alın
  • Bilgilendirin
  • Yanıltıcı

Araştırmacı Wong‘a göre Twitter, tweet içeriğine bağlı olarak üç uyarı etiketinden birini isteyecek.

Örneğin, “60 gram dihidrojen monoksit çektim ve şu anda kendimi pek iyi hissetmiyorum” diye tweet atarsa, Twitter su bilgisi hakkında “En son bilgileri al” etiketini ister.

12 saat içinde dünyanın bazı yerlerinde karanlık yükselecek. Bizi izlemeye devam edin”, bir “Bilgi Edin” etiketi görünecek çünkü Wong, dünyanın sona ermekte olduğundan değil, saat dilimleri kavramından bahsediyor.

Bu özellik, sosyal medyadaki yalan haberlerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Örneğin Facebook, platformunda yayılan yanlış bilgileri azaltmak, yanıltıcı Sayfaların gönderilerini sınırlamak, kullanıcılarını bir hesabın veya Sayfanın genellikle sahte haber paylaşıp paylaşmadığı konusunda uyarmak ve daha fazlası için çeşitli şekillerde çalışıyor.

Şimdilik, bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı veya yanıltıcı bilgilerin yayılmasının sonuçlarının ne olacağı belli değil.

Jane Manchun Wong, geçtiğimiz birkaç ay içinde doğrulama programı, Tip Jar, “Blue” ücretli aboneliği ve daha fazlasıyla ilgili Twitter haberlerini yayınladı.

Platform, neredeyse haftalık olarak bazı ek özellikler sunuyor. Örneğin geçen hafta şirket, içerik oluşturucuların insanları Spaces’a katılmaları için ücretlendirmesine olanak tanıyan Biletli Alanlar özelliğini açıkladı. Yakında Twitter, uygulamanın simgesini değiştirme, tweet’leri geri alma ve daha fazlasını yapma özelliğine sahip “Blue” ücretli aboneliğini tanıtacak.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!