Ana SayfaHaberVivaldi...

Vivaldi Technologies, Tarayıcının Son Sürümünü Nasıl Hızlandırdıklarını Açıkladı

Vivaldi Technologies, geçtiğimiz günlerde Vivaldi web tarayıcısının 3.7 sürümünü yayınladı. Vivaldi 3.7, özellikle tarayıcıdaki sekmeler ve pencerelerle ilgili olarak önemli performans artışları içeriyordu. Şirket tarafından yayınlanan performans karşılaştırmaları, tarayıcının sekmeleri öncekinden iki kat daha hızlı açtığını ve pencerelerin öncekinden% 26 daha hızlı açıldığını gösteriyor.

Bundan ortaya çıkan bir soru, Vivaldi mühendislerinin, Google Chrome, Microsoft Edge, Brave ve Opera da dahil olmak üzere diğer birçok tarayıcının kullandığı çekirdek olan Chromium‘a dayandığını göz önünde bulundurarak, hız iyileştirmelerini tarayıcıya nasıl entegre etmeyi başardıklarıydı.

Şirket, sitesinde, tarayıcıdaki iyileştirmeleri nasıl entegre ettiğini açıklayan bir blog yazısı yayınladı:

Vivaldi kullanıcı arayüzünün atan kalbi olarak düşünmeyi sevdiğimiz bir bileşen olan PageStore‘u esasen elden geçirdik. PageStore, daha sonra bilgilere erişebilmeleri için sekmelerin durumları hakkında bilgi depoladığı yerdir.

Mühendisler, Vivaldi‘nin bir parçası olan önemli bir bileşen olan PageStore‘un mantığını değiştirdiler. Geliştirilmiş PageStore, hiçbir şeyi etkili bir şekilde değiştirmeyen değişim senaryolarını göz ardı eder; bu, kullanıcı arayüzünü bu değişikliklere tepki verme zorunluluğundan kurtarır ve bu da performansı iyileştirir.

Vivaldi Technologies, tarayıcının Chromium çekirdeğine değil, Vivaldi tarayıcısına özgü kısımlarında değişiklikler yaptı. Chromium çekirdeğinde iyileştirmeler yapılmış olsaydı, Chromium tabanlı tüm tarayıcılar bu iyileştirmelerden yararlanacaktı.

Vivaldi Technologies, tarayıcının bu benzersiz bölümlerinin performansını iyileştirmeye odaklanarak, tarayıcıya diğer Chromium tabanlı tarayıcılar için değil, önemli olan ve yalnızca kendisi için geçerli olan bir performans artışı sağlamayı başardı.

Vivaldi’nin son yıllarda karşılaştığı bir eleştiri, diğer Chromium tabanlı tarayıcılardan biraz daha yavaş olmasıydı. Hala çok hızlı olsa da, muhtemelen en yüksek özelleştirme seçeneklerine sahip Chromium tabanlı tarayıcıdır ve bu, performansı bir şekilde etkiler.

Vivaldi kullanıcıları, web tarayıcısının performansında yapılan iyileştirmelerden yararlanacak ve Vivaldi 3.7‘de uygulanan değişiklikler ve ileride yapılacak değişiklikler, tarayıcıya daha fazla kullanıcı çekebilir.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!