Volvo Elektrikli Otonom Kamyonunu Tanıttı

Geçtiğimiz günlerde yaşam kabinli 360c konsepti ile gelecek otomobil konseptini paylaşan Volvo, şimdi de tamamen elektrikli otonom kamyonunu tanıttı. Çok fütüristik bir tasarıma sahip olan yeni nesil kamyon, tamamen sürücüden arındırılmış tam otonom sisteme sahip.

Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlen özel bir etkinlikte tanıtılan Volvo Vera, tamamen Volvo mühendislerinin geliştirdiği Elektrik motoru ve batarya paketi ile karşımıza çıkıyor.

Volvo Elektrikli Otonom Kamyonunu Tanıttı

185 kW’lık elektrik motoru ve 100/300 kWh kapasitede lityum iyon bataryaya ev sahipliği yapan kamyon, firma tarafından verilen bilgilere göre 300 km‘ye kadar menzil sunuyor. Ayrıca hali hazırda kullanımda olan tüm standart dorselerle uyumlu olarak kullanıldığı gibi 32 tona kadar yük çekebiliyor.

Herhangi bir sürücü olmadığı için otonom hareket eden Volvo Vera, diğer araçlarla iletişim kurarak çok daha verimli bir lojistik hizmeti sağlayabiliyor. Bulut teknoloji üzerine bağlı olarak bir merkez ağa bağlanarak her aracın konumunu, pillerin şarjını, yük içeriğini, servis gereksinimlerini ve bir dizi diğer parametreyi izleyebiliyor.

Volvo Elektrikli Otonom Kamyonunu Tanıttı

Büyük Lojistik firmalar, fabrika alanları ve mega lojistik merkezleri için çok daha verimli taşıma ağı hedeflen Volvo, 5 yıl gibi çok kısa bir sürede sürücüsüz ticari araçların hayatımıza gireceğini belirtiyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!