Ana SayfaHaberWhatsApp...

WhatsApp Artık Kullanıcıların Brezilya’da Para Gönderip Almalarına İzin Veriyor

Reuters‘e göre WhatsApp ödemeleri artık Brezilya‘da tekrar kullanılabilir durumda. Facebook‘un sahip olduğu sohbet hizmeti, özelliği ülkede ilk kez yayınlanmasından neredeyse bir yıl sonra yeniden başlattı. Brezilya, WhatsApp‘ın mobil ödemeleri için fırlatma rampası olarak hizmet etti. Hindistan‘da birkaç ay sonra kullanıma sunuldu ancak merkez bankası, hizmeti lansmanından kısa bir süre sonra bu özelliği askıya almaya zorladı. Bankacılık otoritesi, WhatsApp‘a yalnızca “rekabet, verimlilik ve veri gizliliği” ile ilgili tüm kuralları karşılayıp karşılamadığını araştırdıktan sonra bu Mart ayında Visa veya Mastercard destekli eşler arası ödemeleri kolaylaştırma onayı verdi.

Bir önceki Reuters raporuna göre WhatsApp, Visa‘nın ve Mastercard‘ın mevcut banka lisanslarına güvenerek bir finansal hizmetler şirketi olarak sınıflandırılmaktan kaçınmaya çalıştı. Ödeme işlemcilerine WhatsApp aracılığıyla para transferi faaliyetlerini askıya almaları talimatı verildi ve yeni izinler almaları gerekiyordu. Sohbet hizmetine gelince, ana şirketi Facebook Pagamentos do Brasil adında şu anda merkez bankası tarafından düzenlenen yeni bir birim oluşturmak zorunda kaldı.

Bu özellik Brezilya‘da yeniden başlatılmış olsa da, başlangıçtan itibaren herkes tarafından erişilebilir olmayacak. İlk başta yalnızca sınırlı sayıda kullanıcı buna erişebilecek ve diğer kişileri özelliği kullanmaya davet etme yetkisine sahip olacaklar. Kullanıcılar birbirlerine ayda yalnızca 5.000 Brezilya Reali (918 ABD Doları) ücretsiz olarak gönderebilecekler. Ayrıca, tek bir işlemin 1.000 Brezilya Reali (184 ABD Doları) limiti vardır ve kullanıcılar günde 20’den fazla transfer işleyemez.

WhatsApp şu anda yalnızca eşler arası transferleri işleyebiliyor, ancak başlangıçta küçük tüccarlara yardımcı olmak için bu özelliği tanıttı. Brezilya ve Hindistan‘daki yerel işletmeler, sohbet uygulamasını birincil çevrimiçi varlıkları olarak kullanıyor ve ödeme özelliğinin dijital ödemeleri kolayca kabul etmelerine yardımcı olması gerekiyordu. Facebook, tüccar ödemeleri için hala merkez bankasıyla görüşüyor ve şirketin bu özelliğin bu yıl bir ara piyasaya sürülmesini beklediği bildiriliyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!