WhatsApp Kalın, İtalik, Üstü Çizili ve Tek Aralıklı Yazma

WhatsApp kalın, eğik, üstü çizili, tek aralıklı yazı oluşturmak için yazının arasına * _ ~ “` sembollerini koyarak yapılmaktadır. Telegram ve iMesaj benzer şekilde yapılan bu işleme alternatif olarak yazıyı seçip menüden istenilen yazı şekli seçilerek de yapılabiliyor.

WhatsApp yazı biçimleri değiştirme yöntemi bir kaç şekilde yapılabiliyor. Bunlardan en kolay yöntem uygulama üstünden metni seçerek çıkan menüden kalın, eğik, altı çizili, üstü çizili, kod ve bağlantı seçeneklerinden yazı biçimi değiştirilebiliyor. Diğer yöntemde ise yazı biçimi değiştirilecek metinin başına ve sonuna bazı semboller eklenerek yapılabiliyor.

Android’de WhatsApp Yazı Biçimi Değiştirme

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra üç noktaya tıklayınca çıkan menülerin aşağısında istenilen yazı biçimi seçilebilir. Android işletim sisteminde kalın, italik, üstü çizili veya tek aralıklı yazmak için en kullanışlı yöntemdir.

IOS’da WhatsApp Yazı Biçimi Değiştirme

Metin yazma bölümüne girilen yazıyı seçtikten sonra B I U tıklayınca çıkan menülerde istenilen yazı biçimi seçilebilir. IOS’da kalın, italik, üstü çizili veya tek aralıklı yazmak için en kullanışlı yöntemdir.

Simgeler İle Yazı Biçimlerini Değiştirme

WhatsApp’ın tüm platformlarında kullanılan semboller arası metin yöntemi ile kalın, italik, üstü çizili, tek aralıklı yazı biçimleri oluşturulabilir. Bunun için  * _ ~ “` sembollerinin istenilen metnin arasına yerleştirilmesi ile yazı biçimleri değiştirilebiliyor. Daha detaylı bilgi için WhatsApp ekibinin hazırladığı yazıya bakabilirsiniz.

WhatsApp’da Kalın Yazma (Bold)

İki tane * yıldız işareti (asterisk, yıldız imi) ortasına istenilen metin girilerek kalın yazı yazabilirsiniz. WhatsApp kalın yazma işleminde biraz meşakkatli bir yöntem olduğu için daha çok uzun yazılardan tercih edilir.

*metin*      →      metin

 *metin*

WhatsApp’da Eğik Yazma (İtalik)

İki tane _ alt tire işareti (alt çizgi) ortasına istenilen metin girilerek eğik yazı yazabilirsiniz. WhatsApp eğik yazma işleminde biraz meşakkatli bir yöntem olduğu için daha çok uzun yazılardan tercih edilir.

_metin_      →     metin

_metin_

WhatsApp’da Üstü Çizili Yazma (Strikethrough)

İki tane ~ yaklaşık işareti (tilde) sembolü ortasına istenilen metin girilerek üstü çizili yazı yazabilirsiniz. WhatsApp üstü çizili yazma işleminde biraz meşakkatli bir yöntem olduğu için daha çok uzun yazılardan tercih edilir.

~metin~      →     metin

~metin~

WhatsApp’da Tek Aralıklı Yazma (Monospace)

Daktilo yazısı olarak da bilinen Monospace, harf ve karakterlerin aynı miktarda yatay boşluğa sahip yazı tipidir. Günümüzde kodların daha rahat yazılması ve okunması için kullanılan sabit aralıklı yazı tipini oluşturmak için altı tane “` (kesme) işaretinin ortasına metni yazarak tek aralıklı yazı yazabilirsiniz. WhatsApp tek aralıklı yazma işleminde biraz meşakkatli bir yöntem olduğu için daha çok uzun yazılardan tercih edilir.

“`metin“`      →     m e t i n

```metin```

WhatsApp’da mobil cihazlarda bolt, italik veya monospace olarak değiştirmek için yazılan metni seçilip çıkan menüden yazı biçimlerini seçilerek yapılabiliyor. Her cihazda farklı menüler altıda olan biçimler şu an kalın, italik, üstü çizili, tek aralıklı seçeneklerinden oluşuyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

  1. Aslında whatsappda kalın yazmak çok zor değil ama uygulamada bu konu hakkında hiç bir bilgi ve ek bir uyarı yok. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. İsteyen kolayca kopyalayıp sohbet kısmına yapıştırabilir.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!