Ana SayfaHaberWhatsApp...

WhatsApp Ödemeleri Brezilya Merkez Bankası Tarafından Onaylanıyor

WhatsApp yakında ödeme hizmetini Brezilya‘da yeniden başlatabilecek. Reuters‘e göre, ülkenin merkez bankası Facebook‘un sahip olduğu mesajlaşma hizmeti için eşler arası ödemeleri onaylayarak kullanıcıların Visa ve Mastercard tarafından verilen kartlarla birbirlerine para göndermelerine olanak tanıdı. WhatsApp, ilk olarak, Haziran 2020’de ikinci en büyük pazarında ödemeler özelliğini kullanıma sundu, ancak Brezilya merkez bankası, hizmetin “rekabet, verimlilik ve veri gizliliği” ile ilgili tüm kuralları karşılayıp karşılamadığına bakabilmesi için hizmeti askıya almasını emretti. Bankacılık otoritesi, hizmetin gerekli lisansları alamadığını da söyledi.

Görünüşe göre WhatsApp, Visa ve Mastercard‘ın mevcut banka lisanslarına güvenerek bir finansal hizmetler şirketi olarak kategorize edilmekten kaçınmaya çalıştı. Ancak bu işe yaramadı: Merkez bankası, her iki ödeme işleyicisine de para cezası ile karşılaşmak istemiyorlarsa WhatsApp aracılığıyla para transferi faaliyetlerini durdurmalarını söyledi. WhatsApp, ödemeleri işleme koymak için yasal onay almak zorunda kaldı ve Visa ve Mastercard’ın mesajlaşma hizmetiyle çalışabilmek için yeni izinler alması gerekiyordu.

Ödeme özelliğinin henüz kullanıma sunulma tarihi yok, ancak bir sözcü, “WhatsApp ile ilgili ödemelerin mümkün olan en kısa sürede Brezilya‘da kullanıma sunulması için son hazırlıkları yaptığını” söyledi. Bununla birlikte, kullanıma sunulduktan sonra bile, kullanıcılar onunla alışveriş yapamayacak. WhatsApp başlangıçta bu özelliği başlattı, böylece yerel tüccarlar dijital ödemeleri kolayca kabul edebilir, çünkü Brezilya ve Hindistan‘daki yerel işletmeler bunu birincil çevrimiçi varlıkları olarak kullanıyor. Bu özellik ilk kullanıma sunulduğunda mümkün olmayacak, ancak Reuters, Facebook‘un satıcı ödemeleri için onay istediğini söylüyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!