Ana SayfaHaberWhatsApp...

WhatsApp Tartışmalı Yeni Gizlilik Politikasını Yeniden Tanıtacak

WhatsApp, Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulamasına karşı büyük bir tepkiyi ateşleyen güncellenmiş gizlilik politikasını yeniden sunmayı planlıyor. Şirket, kullanıcıları yeni gizlilik politikasından “önümüzdeki haftalarda” haberdar edeceğini ve kullanıcıların yeni şartları kabul etmesini gerektirmeden önce değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sağlayacağını söyledi.

WhatsApp bir blog gönderisinde, “Önümüzdeki haftalarda, WhatsApp’ta insanların kendi hızlarında okuyabileceği daha fazla bilgi sağlayan bir afiş göstereceğiz,” diye yazıyor. “Duyduğumuz endişeleri gidermek için daha fazla bilgi de ekledik. Sonunda, insanlara WhatsApp’ı kullanmaya devam etmeleri için bu güncellemeleri inceleyip kabul etmelerini hatırlatmaya başlayacağız. ”

Gizlilik politikası, şirketin Ocak ayında tanıttığı gizlilik politikası ile aynıdır ve daha sonra artan tepkinin ortasında ertelediği bir sunumdur. Bir WhatsApp sözcüsü, kullanıcıların nihayetinde yeni politikanın yürürlüğe girdiği 15 Mayıs’a kadar yeni şartları kabul etmek zorunda kalacaklarını doğruladı.

Güncellenen gizlilik politikası, Facebook’un ticarete attığı son gelişmeleri ele alıyor. WhatsApp için bu, uygulamanın iş mesajlaşma araçlarının genişletilmesi ve uygulamaya yeni alışveriş özelliklerinin eklenmesi anlamına geliyordu. Yeni terimler, Facebook’un bu etkileşimleri sağlamada oynadığı rolü daha açık bir şekilde ele alıyor. The New York Times’ın geçen ay işaret ettiği gibi, bu, Facebook’ta gördüğünüz reklamları etkileyen WhatsApp’taki işletmelerle etkileşimlere neden olabilir.

Ancak WhatsApp’ın değişiklikleri kullanıcılar üzerinde hiçbir uyarı olmadan yayması ve Facebook’a olan genel güvensizlik, yaygın “yanlış bilgi” ve “kafa karışıklığı” için mükemmel bir reçete oldu. Pek çok kullanıcı, güncellemeyi WhatsApp’ın güçlü silahlandıran kullanıcıları vazgeçme olasılığı olmadan Facebook ile daha fazla veri paylaşmaya yönlendirdiği şeklinde yorumladı. (Yine, The Times’ın Ocak ayında belirttiği gibi, gerçek şu ki Facebook zaten “insanların WhatsApp’ta yaptıklarından çok fazla bilgi” toplama yeteneğine sahipti.)

Yeni mesajlaşmanın, zaten yapılmış olan hasarı onarmak için yeterli olup olmayacağı daha az açıktır. Serpinti, Signal ve Telegram gibi alternatif mesajlaşma uygulamalarına olan ilginin artmasına neden oldu. WhatsApp Perşembe günkü blog gönderisinde, rakip hizmetlere olan ilginin yenilenmesine değindi ve “bazı kişilerin diğer uygulamaları kontrol edebileceğini anlıyoruz” dedi. Ancak şirket, bu hizmetlerin WhatsApp’tan daha az “güvenilir ve güvenli” olabileceğini de ima etti.

Şirket, “Diğer uygulamalar WhatsApp’tan bile daha az bilgi bildikleri için daha iyi olduklarını söylüyorlar” dedi. “WhatsApp’ın bazı sınırlı verilere sahip olmasını gerektirse bile, kullanıcıların hem güvenilir hem de güvenli uygulamalar aradığına inanıyoruz.”

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!