Ana SayfaHaberWhatsApp'ın...

WhatsApp’ın Şifre Korumalı Şifreli Sohbet Yedeklemeleri Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp‘ın, sohbet yedeklemelerini şifreleyerek yalnızca kullanıcı tarafından erişilebilmesini sağlayan yeni bir şifre koruma özelliğiyle bulut yedeklemelerinin güvenliğini artırmak için çalıştığı bildiriliyor. WABetaInfo, geçen yıl devam eden çalışma özelliği hakkında bilgi verdi ve bugün hizmetin iOS ve Android uygulamalarında nasıl sunulabileceğine dair ekran görüntülerini paylaştı.

Ekran görüntülerinden biri, “iCloud Drive yedeklemenize yetkisiz erişimi önlemek için, gelecekteki yedeklemeleri şifrelemek için kullanılacak bir parola belirleyebilirsiniz”, diye yazıyor. “Yedeklemeden geri yüklediğinizde bu şifre gerekecektir.” Uygulama daha sonra kullanıcıdan telefon numarasını onaylamasını ve en az sekiz karakter uzunluğunda bir şifre seçmesini ister. Başka bir ekran görüntüsü ise “WhatsApp‘ın unutulan şifreleri kurtarmaya yardımcı olamayacağı” uyarısında bulunuyor.

WhatsApp sohbetleri uçtan uca şifrelenmiş, yani yalnızca gönderen ve alıcı tarafından görülebilecekleri anlamına gelse de, hizmet bu korumanın Google Drive ve iCloud‘da depolanan çevrimiçi yedeklemeleri kapsamadığı konusunda uyarıyor. Bu sunuculara girdikten sonra, yedeklemelerin güvenliği, geçmişte bunları geçerli arama izinleriyle emniyet yetkilileri tarafından erişilebilir hale getiren bulut hizmeti sağlayıcılarının sorumluluğundadır. Yedekleri yalnızca sizin bildiğiniz bir parola ile şifrelemek teorik olarak herhangi birinin yetkiniz olmadan sohbet geçmişinize erişmesini engeller.

Bu özellikle ilgili en son raporlar, WhatsApp’ın itibarı, ana şirket Facebook’ta daha fazla bilgi depolayabileceği korkusunu körükleyen yeni bir gizlilik politikasından darbe aldığında geldi. WhatsApp, yeni politikanın kullanıcıların kişisel mesajlarının güvenliğini etkilemediğinde ısrar etse de, Signal ve Telegram gibi rakip mesajlaşma hizmetleri, kullanıcılar diğer seçenekleri araştırdıkça ilgide bir artış gördü. WABetaInfo, resmi hale gelmeden önce ortaya çıkarma özelliklerinin iyi bir geçmişine sahip. Kişileri QR kodlarıyla eklemek veya mesajların resmi duyurularından çok önce kaybolması gibi özellikler tespit edildi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!