Windows 11 Daha Tanıtılmadan Kısıtlanmış Versiyonu ‘Windows 11 SE’ Ortaya Çıktı

Microsoft‘un 24 Haziran’daki bir etkinlikte Windows 11‘in tüm ayrıntılarına ışık tutmasını beklerken, bu hafta başlarında sızdırılan bir yapı bize ne bekleyeceğimiz konusunda oldukça iyi bir fikir verdi. Şimdi, Windows 11 SE adlı yeni bir SKU keşfedildi. Kullanıcıların yapabilecekleri konusunda önemli kısıtlamalara sahip bir işletim sistemi sürümü gibi görünüyor.

Kullanıcı, bunun Windows 10 S olarak adlandırılan bir şeye verilen ad olan “Windows 10 Bulut Sürümü”nün halefi olduğunu söylüyor. Bu, benzer şekilde Windows‘un kilitli bir sürümüydü ve dışarıdan gelen uygulamaları desteklemiyordu. Bunun nedenleri güvenlik ve performanstı, ancak kullanıcılar bu fikirden heyecan duymadı. Microsoft sonunda Windows 10 S‘yi “S modunda Windows 10” olarak değiştirdi. Ancak, Dev kanalında Insider’lar için build 21364 ile başka bir Windows 10 Cloud SKU’nun ipuçları ortaya çıktı. Görünüşe göre aslında Windows 11 SE olarak adlandırılacak.

Gördüklerimize dayanarak, Windows 11 SE, işletmeler için bir SKU’dur ve kullanıcılar diğer kurumsal odaklı SKU’lara geçebilir gibi görünüyor. Bunu Enterprise, Education, Pro for Workstations vb. olarak değiştirebilirsiniz.

Windows 11 SE, yine de daha kısıtlayıcı bir SKU gibi görünüyor. Aşağıdaki görsellerde Ayarlar uygulamasında bazı sayfaların eksik olduğunu görebilirsiniz. Normalde, burada görünmeyen telefon ve arama ayarlarını görürsünüz. Microsoft Store‘un bu sürümde kutudan çıktığı gibi çalışmadığını da görebiliriz. Bu, Microsoft‘un genellikle Mağazasını uygulamalar için güvenli bir sığınak olarak gördüğü düşünüldüğünde garip bir kısıtlamadır.

Bir başka belirgin kısıtlama, PC’yi bir Microsoft hesabıyla kurmanız gerektiğidir. Microsoft zaten kullanıcıları bunu yapmaya zorluyor ve bir Microsoft hesabı kullanmaktan kaçınmanın tek yolu internete bağlanmamaktır. Ancak, Twitter kullanıcısı Sigma’ya göre, bu sürümde çevrimdışı hesap oluşturma bozuldu. Ancak, olaydan sonra yerel bir hesaba geçebilirsiniz. UI üzerinden birden fazla yerel hesaba sahip olmak mümkün değildir, ancak bunu komut satırını kullanarak yapabilirsiniz. Tabii ki, bu kısıtlamalardan bazıları, yapının tamamlanmamış durumundan dolayı hatalar olabilir.

Öte yandan, Windows 11 SE, Windows 10 S‘nin desteklemediği, Mağaza dışından Win32 uygulamalarını destekliyor gibi görünüyor. İşletim sistemi, yalnızca Steam’de bulunan bir oyunu çalıştırırken gösterilir. Bunun olası bir açıklaması, kuruluşların çalışanları iş için ihtiyaç duyulan çok özel uygulamalarla kısıtlaması amaçlanmış olmasıdır. Ancak, yalnızca Microsoft, hangi sürümlerin mevcut olacağını ve hangi kullanım durumlarına sahip olacağını kesin olarak söyleyebilir. Daha fazlasını öğrenmek için gelecek haftaki etkinliği beklememiz gerekecek.

Source: xda-developers

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!