Ana SayfaHaberWordPress,...

WordPress, Google’ın Floc Reklam İzleme Teknolojisini Devre Dışı Bırakacağını Söylüyor

Popüler bir içerik yönetim sistemi olan WordPress, reklam izleme teknolojisini bir güvenlik sorunu olarak gördüğü için Google‘ın FloC‘sini engellemeye başlayacağını söyledi. Şirket, geliştiricilerin web siteleri için FloC‘yi engellemelerine olanak tanıyan kodlar yayınladı.

Bir gönderide, “WordPress web’in yaklaşık% 41’ine güç veriyor ve bu topluluk ırkçılık, cinsiyetçilik, LGBTQ + karşıtı ayrımcılık ve dört satırlık kodla akıl hastalığı olanlara karşı ayrımcılıkla mücadeleye yardımcı olabilir” dedi.

WordPress ayrıca Electronic Frontier Foundation‘ın Google‘ın FloC‘sini korkunç bir fikir olarak gören bir blog gönderisine de atıfta bulundu. Gönderi, Google‘ın insanları tarama alışkanlıklarına göre gruplara ayırma kararını eleştirmişti. Farklı türlerde ayrımcılığa ve hatta bilgisiz tüketicilerin saldırgan bir şekilde hedef alınmasına yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Bilmiyorsanız, FloC, Kohortların Federe Öğrenimi anlamına gelir. İzleme için üçüncü taraf çerezlerinin kullanımıyla ilgili mevcut uygulamanın yerini alan Google‘ın yeni teknolojisidir. Google, bireysel veriler yerine grubunuza dayalı reklamlar gösterdiğinden, yeni sistemin öncekinden daha güvenli olduğuna inanıyor. Şirket, “birleşik öğrenme” daha az veri paylaşmayı içerdiğinden, yöntemin kullanıcı gizliliğini geliştirmeye de yardımcı olacağını ekliyor.

Herkes Google‘ın FloC ile gizlilik iddiasını satın almadı. Daha şimdiden, gizlilik odaklı tarayıcı DuckDuckGo, Brave ve Vivaldi, teknolojiyle ilgili endişelerini dile getirdiler ve hatta platformlarını engelleme sözü verdiler.

“Kısa bir deneme süresinden sonra Google, bu yeni izleme yöntemini kullanıcı tercihi yapmamaya karar verdi ve bunun yerine, şemaya milyonları dahil etmeye otomatik olarak başladı. Bunu bir Google hesabına giriş yaptığınızda Chrome‘da okuyorsanız, evet, bu muhtemelen şu anlama gelir: DuckDuckGo geçenlerde yaptığı bir gönderide, siz de ve şimdi değilse, sonunda, “dedi.

Vivaldi gönderisinde benzer endişeleri dile getirdi ve teknolojiyi tarayıcısından engellediğini duyurdu. Şirket, FloC‘nin gizlilik yoğun bir izleme teknolojisi olduğunu söyledi. Ayrıca, FloC teknolojisinin dünyanın AB’nin katı GDPR kapsamına girmeyen bölgelerinde de çalışmaya devam edebileceğini söyledi.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!