Ana SayfaHaberlerWordpress,...

WordPress, İnternet Explorer Tarayıcısını Desteklemeyi Bırakacağını Açıkladı

WordPress, cömert ücretsiz planı sayesinde blog yazmak veya küçük web sitelerini barındırmak için en yaygın kullanılan platformlardan biri haline geldi. Platforma çok çeşitli tarayıcılardan erişilebilir, ancak şirketin gelecekte çok eski Internet Explorer 11 tarayıcısını desteklemeyi bırakacağı bildiriliyor.

Yakın tarihli bir blog gönderisinde WordPress, pazar payı çok düşük bir sayıya düştüğü için Microsoft’un eski tarayıcısı desteğini kaldırmayı planladığını belirtti. Bleeping Computer, duyuruyu ilk fark eden Bleeping Computer, şirketin, kullanıcıların tarayıcılarını izleyen birden fazla web sitesinden gelen istatistiklere dayandığını söyledi.

Şirket, StatCounter’ın GlobalStats’ına göre, Internet Explorer 11’in pazar payının küresel web tarayıcılarının yüzde 0,71’i olduğunu, W3 Counter’ın ise bu rakamı yüzde 1,2 olarak belirlediğini söyledi. Bu arada WordPress, kendi istatistiklerinin kullanıcıların yalnızca yüzde 0,46’sının artık modası geçmiş tarayıcıda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Şirket, Internet Explorer 11 desteğini bırakma kararıyla devam ederse, bu tarayıcıdaki kullanıcılar artık herhangi bir WordPress sitesine erişebilecek ve onlara daha modern bir tarayıcıya geçmelerini isteyen bir hata sayfası gösterilecek. Şirket, tarayıcının kullanım numaralarının “2017’de IE sürüm 8, 9 ve 10 desteğini sonlandırmaya karar vermek için kullanılan verilere çok yakın olduğunu” söylüyor.

Şirket, Microsoft‘un Teams uygulaması ve Microsoft 365 hizmetleri için onu eski haline getirdiğini belirttiği için, WordPress eski tarayıcı desteğini bırakan ilk şirket olmayacaktı. Güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek olsa da, bu hizmetler, her ikisi de açık kaynaklı Chromium tarayıcı motorunu temel alan Microsoft’un yeni Edge tarayıcısı veya Google Chrome gibi modern bir tarayıcı gerektirecektir.

Şirket, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Internet Explorer‘a “tavsiye etmeme” seçeneğine bir bayrak eklediğinden, blog gönderisinde belirttiği gibi, “çoğu” kullanıcı zaten farkında olacaktır. Ayrıca, “IE11’de genel olarak deneyimin optimal olmadığını” ve geliştiriciler için yüksek bir bakım maliyeti pahasına geldiğini ve bu nedenle desteğin kesileceğini söyledi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!