Yapay Zeka Tabanlı İçerik Oluşturma Araçlarıyla Oluşturulan Mesajlar İnsanları Yanıltabilir

İnsanlar, insanlara benzer özellikler sergileyebilmeleri ve karar verme ve problem çözme gibi entelektüel görevleri yerine getirebilmeleri için her zaman makineleri geliştirmeye ve onlara yapay zeka vermeye çalışıyorlardı, makine zekası her geçen gün artıyor ve artık yapay zekaya bağımlıyız. telefonlarımız, bilgisayarlarımız hatta arabalarımız her zamankinden daha fazla yapay zeka kullanıyor.

Satışlar ve olaylar hakkında sizi bilgilendirmek için markalardan hiç mesaj aldınız mı, peki bu mesajlar genellikle insanlar tarafından yazılmaz veya gönderilmez, bunun yerine büyük veya küçük işletmeler, çoğunlukla GPT-3 adlı AI destekli bir bilgisayar programına dayanır, bu program mesajlar oluşturabilir ve e-postaları bir insan tarafından yazılmış gibi gösterir ve mükemmel bir dilbilgisi ve yapılandırma kullanırlar. Yakın zamanda Washington DC’de bulunan Georgetown Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı GPT-3 üzerinde bir araştırma yaptı ve GPT-3’ün kolayca sahte bilgilere dayalı mesajlar oluşturabildiğini ve insanları yanlış yönlendirebilecek tüm internete yayabildiğini keşfetti. yanlış bilgilere inanarak, GPT-3’ün yanlış bilgilendirme kampanyasını tespit etmek ve kaldırmak daha zordur. Yapay zeka, sahte haberler oluşturup yayabilecek bir düzeye geldiği için, GPT-3 gibi algoritmalar, suçluların elindeyken daha da tehlikeli olduğunu kanıtlayabilir.

GPT-3 2020’de ortaya çıktı, görevi insanlar tarafından yazılmış gibi görünen büyük metin satırları oluşturmaktı. Georgetown Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanlar arasında kolayca kitlesel kafa karışıklığı yaratabilecek küresel ısınma hakkında yanıltıcı bir tweet yazmak için GPT-3’ü yaklaşık altı ay boyunca eğitti, oluşturulan metin, dünyanın sıcaklığının artık değişmediğini söyledi. GPT-3’ün Çin’e uygulanan yaptırımlara karşı çıkan mesajlar üretmek için kullanılmasının yanı sıra, GPT-3 o kadar iyi mesajlar yazdı ki, Çin’e uygulanan yaptırımlara karşı çıkan okuyucuların sayısı neredeyse iki katına çıktı.

GPT-3 ve diğerleri gibi yapay zeka algoritmaları gelecekte internette ve sosyal medyada yanıltıcı metinler oluşturmak için kullanılırsa, insanların gerçek ve sahte bilgileri ayırt etmesi çok zor olacaktır.

Yaklaşık 2 yıl önce Tesla’nın CEO’su ‘Elon Musk’, yapay zeka destekli botların kullanımına karşı bir tweet atmış, kullanımları devam ederse sonuçlarının ağır olacağını söylemişti.

Eleştirmenler, yapay zekanın ilerlemesi devam ederse, makinelerin hayatımızı olumsuz etkilemeye başlamasının çok uzun sürmeyeceğini düşünüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!