YouTube Canlı Yayınlarda Artık HDR Destekliyor

YouTube, içerik oluşturucularının videolarını yüksek dinamik aralıkta (HDR) canlı yayınlayabileceklerini duyurdu. Platform, 2016’dan beri önceden kaydedilmiş içerikte HDR’yi destekliyordu ancak artık canlı yayında teknolojiden yararlanabiliyor. YouTube, “canlı HDR’yi destekleyen ilk büyük platform” olduğunu iddia ediyor. Lansman sırasında HDR10 ve HLG standartlarını destekliyor ve YouTube, bu teklifi gelecekte genişletmeyi umduğunu söylüyor.

YouTube Canli Yayinlarda Artik HDR Destekliyor2

HDR, videoların daha geniş bir renk ve parlaklık yelpazesi göstermesini sağlayan bir teknolojidir. Siyahlar daha koyu ve beyazlar daha parlak olabilir ve bir görüntünün sırasıyla gölgelerinde ve vurgularında daha fazla ayrıntı ortaya çıkarır. Sonuç, görüntülerin çok daha keskin ve canlı görünmesi ve bazılarının SDR‘dan (standart dinamik aralık) HDR‘a geçişin 1080p‘den 4K’ya sıçramadan daha büyük bir fayda sağladığını iddia etmesine neden oluyor.

Yeni teknolojiden yararlanmak için, içerik oluşturucuların Google listelerinde desteklenen kodlayıcılardan birini kullanması ve görüntüleyenlerin HDR TV’lerde, bir Chromecast Ultra’da veya bir Android cihazda YouTube uygulaması gibi desteklenen bir (HDR ekranlı oynatma cihazında izlemesi gerekecek. YouTube, gelecekte HDR içeriği yayınlamak için daha fazla kodlayıcı ve mobil cihaz için destek eklemeyi planladığını söylüyor.

YORUM ALANI

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!