Visual Studio 2022 Çıktı! İşte Detaylar

Microsoft, geliştirici IDE’sinin bir sonraki büyük güncellemesi olan Visual Studio 2022‘nin ilk önizlemesini yayınladı. Microsoft, Visual Studio 2022‘yi ilk olarak Nisan ayında duyurdu ve büyük haber şu ki, şimdi 64 bit bir uygulama. Ana işlemde 4 GB RAM kullanmakla sınırlı kalmayacak, böylece daha karmaşık iş yüklerini daha güvenilir bir şekilde işleyebilecek.

Aslında, 64-bit, bu ilk önizleme sürümünün odak noktasını hemen hemen destekliyor, ancak Microsoft, gelecekteki önizlemelerde daha fazla özellik eklemeyi planladığını söylüyor. Şu anda, yalnızca yeni 64 bit sürümdeki sorunları belirlemek için yardım arıyor. 64-bit’e geçiş önemlidir, bu nedenle ince ayar gerektirebilecek pek çok şey vardır.

Visual Studio 2022 Çıktı! İşte Detaylar

Sürüm notlarına göre, bu sürümde yeni olan birkaç şey daha var. Visual Studio 2022, yine önizlemede olan .NET 6 SDK ile birlikte gelir. Ayrıca .NET MAUI (çok platformlu uygulama kullanıcı arabirimi) projeleri için temel destek içerir. Diğer değişiklikler arasında Visual Studio 2019’da sunulan yeni Git deneyiminin sürüm kontrolü için tek seçenek haline getirilmesi yer alıyor.

Bu sürümde dikkat edilmesi gereken bir nokta, Visual Studio 2022‘nin, SDK’daki bazı önemli değişiklikler sayesinde Visual Studio 2019 uzantılarıyla çalışmamasıdır. Ancak bunu Visual Studio 2019 ile birlikte yükleyebilir ve her ikisini de yan yana kullanabilirsiniz. Microsoft ayrıca, 64-bit’e taşınmaları gerektiğinden bazı Visual Studio araçlarının bu sürümde henüz mevcut olmadığı konusunda da uyarıyor. Bunlara Web Canlı Önizleme, DotFuscator ve IntelliCode örnek bulma ve değiştirme dahildir.

Visual Studio 2022 ile başka nelerin gelmesi beklendiğine gelince, biraz var. Microsoft, arayüz genelinde yeni, daha erişilebilir simgelerin yanı sıra iyileştirilmiş temalar ve yeni kişiselleştirme özellikleri vaat etti. Ayrıca okunabilirlik için optimize edilmiş Cascadia Code yazı tipini de içerecek. Daha teknik açıdan, daha iyi hata ayıklama performansı, geliştirilmiş IntelliCode tahminleri ve gerçek zamanlı ve eşzamanlı işbirliği için yeni araçlar bekleyebiliriz. Bunlar, Live Share’de entegre metin sohbeti ve geliştirilmiş GitHub ve Git desteğini içerir. Microsoft ayrıca, yerel kullanıcı arayüzüne uyması ve dili Windows sürümüyle tutarlı hale getirmesi için macOS için Visual Studio‘yu yenilemek istediğini söyledi.

Visual Studio 2022, bu yıl içinde genel olarak kullanıma sunulacaktır. Microsoft‘un tüketiciler için neler sunduğuyla daha fazla ilgileniyorsanız, Windows 11 de bu yıl geliyor. Sızan bir yapıya zaten baktık, ancak 24 Haziran’da resmi bir duyuru geliyor.

YORUM ALANI

Anonim olarak yorum yapıyorsunuz, dilerseniz yapabilirsiniz.

Yorumları
Yorumunuzu giriniz!